Historia naszych Spółek zaczyna się w 1996 roku, kiedy w wyniku przekształceń prywatyzacyjnych w ABB Elta zostaje wydzielony Dział Narzędziowni i przyjmuje nazwę ZWUP Narzędziownia Sp. z o.o. Spółka początkowo zatrudnia 40 osób, specjalistów w zakresie wykonawstwa narzędzi specjalnych. Wydział Narzędziowni już wtedy posiada ponad 40-to letnią tradycję. W okresie ponad 50 lat działalności wykonano w nim około 100 000 przyrządów i narzędzi specjalnych, potrzebnych do produkcji transformatorów, przekształtników, aparatury trakcyjnej kolejowej, tramwajowej, wózków akumulatorowych i aparatury dźwigowej.

 

W wyniku dalszych zmian prywatyzacyjnych w ABB Spółka z o.o. ZWUP Narzędziownia wciela w swoje struktury kolejne Wydziały – Mechaniczny i Spawalni. Pojawił się też nowy profil działalności związany z wykonawstwem kadzi i komponentów do kadzi dla transformatorów mocy i transformatorów rozdzielczych (kompleksowa obróbka blach z wykorzystaniem maszyn CNC).

 

Rozwój Spółki, a z nim rosnące potrzeby zakupu materiałów i narzędzi oraz serwisu narzędzi i urządzeń, przyczyniły się do powstania w 2000 roku firmy handlowo-usługowej: EPI „Narzędziownia BIS” Sp. z o.o. Aktualnie Spółka wyspecjalizowała się doradztwie technicznym związanym z doborem narzędzi i technologii oraz w sprzedaży profesjonalnych narzędzi i materiałów. Prowadzi serwis elektronarzędzi oraz narzędzi pomiarowych a także laboratorium pomiarowe.

 

Wciąż rosnące zatrudnienie w ZWUP Narzędziownia Sp. z o.o. i różne profile działalności dwóch podstawowych Wydziałów (Wydział Obróbki Skrawaniem, w tym Zakład Narzędziowni oraz Wydział Spawalni) skłoniły właścicieli do podziału Spółki. W wyniku podziału, w 2003 roku, powstała trzecia Spółka o nazwie Przemysłowe Urządzenia Technologiczne w skrócie PUT Sp. z o.o. specjalizująca się w obróbce skrawaniem. Od początku działalności postawiony został nacisk na nowe technologie z wykorzystaniem maszyn CNC.